new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« یک مسئول پژوهشگاه ابن سینا: سلامت روانی مادران باردار غالبا مورد غفلت قرار می گیردبهزاد قربانی روز پنجشنبه در کنفرانس روانشناختی و روانپزشکی در حین بارداری و شیردهی، افزود: غفلت از این موضوع می تواند هم برای مادران باردار مشکلاتی به بار آورد و هم سلامت جنین را به خطر اندازد.
وی، افسردگی و اضطراب را شایع ترین اختلالات روانپزشکی در حین بارداری و پس از زایمان اعلام کرد و افزود: وسواس، توهم و هذیان از دیگر اختلالات روانپزشکی این دوران است که شیوع کمتری دارد.
قربانی اظهار کرد: حدود یک هفتم زنان باردار دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند اما حداقل 50 درصد آنان برای معالجه به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمی کنند.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا گفت: کسانی که سابقه اختلالات روانپزشکی دارند، احتمال بروز اختلالات روانی در دوره بارداری در آنها بیشتر است، پس باید قبل از بارداری به دنبال درمان خود باشند.
وی با اشاره به اینکه معمولا در دوران بارداری توجه چندانی به اضطراب و افسردگی زنان باردار نمی شود، گفت: اضطراب و افسردگی در 2 یا 3 ماهه بعد از زایمان شیوع 15 درصدی دارد و این مشکل می تواند در دوره بارداری هم به وجود می آید.
وی اظهار کرد: نداشتن تغذیه خوب، نداشتن استراحت و حمایت مناسب و دلشوره و دلهره از جمله عوارض افسردگی مادران در دوره بارداری است که این موضوعات می تواند بر رشد و تکامل جنین تاثیر منفی داشته باشد.
قربانی اظهار کرد: هرچند هنوز ثابت نشده که افسردگی مادران باردار سبب مرگ جنین آنان می شود اما مشخص شده که افسردگی این مادران بر جنین تاثیر منفی دارد.
وی ادامه داد : این افراد با علائم اضطرابی از جمله نخوابیدن در شب ها، بیقراری یا در شیوع کمتر دچار توهم و هذیان می شوند که در این شرایط باید به دنبال درمان خود باشند.
قربانی گفت: گروهی از مادران باردار نسبت به سلامتی جنین خود وسواس پیدا می کنند که در این شرایط پیگیری های درمانی و مراجعه به مطب پزشکان افزایش چشمگیری می یابد.
وی اظهار کرد: اختلالات روانپزشکی دوران بارداری قابل درمان است هر چند اگر دارو درست و صحیح تجویز شود مشکلی برای جنین به وجود نمی آورد و مادران هم بهبود پیدا می کنند.
قربانی افزود: باور عمومی بر این است که دارو برای جنین خطرناک است به همین دلیل، خیلی از اوقات مادران باردار مبتلا به اختلالات روانپزشکی را نمی توان به مصرف دارو راضی کرد که این باور در برخی مواقع نادرست است و باید تغییر کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر تنوع داروها زیاد شده و در کشور ما هم داروهای متنوعی در دسترس بیماران است که یکسری از این داروها بسیار کم عارضه بوده و به راحتی می توان آنها را در دوره بارداری استفاده کرد.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا گفت: پزشکان تا جایی که ممکن است از تجویز دارو به مادران باردار و شیرده پرهیز کنند، اما در برخی از موارد نمی توان داروها را به مادران باردار تجویز نکرد.
قربانی اظهار کرد: مصرف یکسری از داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب مانند قرص لیتیوم کربنات در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است که پزشکان هم به این موضوع واقف هستند.
وی افزود: این کنفرانس در نظر دارد به سلامت جنبه های روانی دوره بارداری و شیردهی توجه ویژه ای کند تا شاهد کاهش اختلالات روانپزشکی دوره بارداری یا شیردهی باشیم.
مدیر مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سینا بر لزوم توجه جدی به این موضوعات تاکید کرد و گفت: در صدد هستیم تا توجه پزشکان زنان، عمومی، ماماها و سایر گروه های درمانگر که با این بیماران سروکار دارند را به موضوع سلامت روان معطوف کنیم.
علمی 1201
خبرنگار: عبدالکریم جبارپورانتشاردهنده:علی خورسندیانتهای پیام /*


your ad here