به گزارش ایرنا، ایلام باشکوه از جنوب محصور در میان دیواره های بلند رشته کوه های دینار و کبیرکوه است که چشم و دل هر بیننده ای را به وجد می آورد و با قامتی استوار و فریبا همگان را به سمت خود فرا می خواند.
مانشت و قلارنگ، قلاقیران شگفت انگیز، بانکول و شره زول، کولگ و اناران و بیشمار کوه های بزرگ و کوچک، ایلام را به استانی منحصر به فرد در میان استان های زاگرس نشین بدل کرده است، چرا که کوهستان های این استان پوشیده از حریرهای سبز و پوشش مخملین درختان جنگلی و بوته زارها و مراتع است که زیبایی و جلای خاصی را به این استان داده است.
توپوگرافی جغرافیای کوهستان های استان ایلام و در هم تندیدگی و چین و شکن های این کوه ها به گونه ای است که مجال چندانی برای تولد و شکل گیری دشت ها به وجود نیامده و عمده دشت های ایلام در مناطق جنوبی و در همسایگی استان خوزستان شکل گرفته اند.
چین و شکن های مناطق کوهستانی ایلام به ماوای آرامش بخش و دلچسب برای دوستداران طبیعت و تفرج کنندگانی تبدیل شده که از کوچکترین فرصتی برای رفتن به دامان طبیعت دلنواز استان استفاده کرده و ساعاتی را در طبیعت می گذرانند.
کوهستان های ایلام سرشار و غنی از چشمه ساران زیبا، آبشارهای مختلف، آبگیرها و تالاب ها و دریاچه های کوچک، درختان در هم تنیده که سر به آسمان نیلگون ساییده اند، مراتع با پوشش های علفی متنوع، وحوش و جانوران خرامان در دل جنگل ها است.
این میراث گرانبهای طبیعی و معنوی که هدیه ارزشمند از طرف خداوند زیباآفرین به مردم طبیعت دوست استان ایلام است باید از سوی همین مردم همچون جان شیرینشان پاس داشته شود و خود آنها حافظ و پاسبان این عرصه ها باشند.
در این میان افراد یا گروه هایی چون کوهنوردان، صخره نوردان و غارنوردان، دامداران، بهره برداران و همه کسانی که بیشتر وقت خود را در دل طبیعت می گذرانند، در حفظ و حراست از این داشته های طبیعی نقش و وظیفه ای سنگین تر دارند.
باید بدانیم که کوهستان و طبیعت متعلق به نسل های کنونی و آیندگانی است که حق دارند از این مواهب الهی بهره ببرند و نباید با خودخواهی، بی مبالاتی یا طمع ورزی تیشه نابودی بر ریشه این داشته هایمان بزنیم چرا که مادر طبیعت هزاران سال است که با آرامش و طمانینه این مولود خود را پرورش داده و به ما رسانده و روا نیست و نباید حاصل هزاران سال غنای طبیعی را در آنی از بین ببریم.
همانطور که طبیعت و کوهستان با سخاوت تمام بدون هیچ منتی و تنگ نظری پذیرای انسان هاست، بر ما است که جواب این مهمان نوازی های طبیعت را با حراست و حفاظت از طبیعت پاسخ داده و از روی نابخردی، نابودی و اضمحلال آنرا رقم نزنیم.

** فعالیت های انسانی عاملی مخرب برای تخریب طبیعت است

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام می گوید: در سال های اخیر تهدیدها و معضلات متعددی سلامت کوهستان های استان ایلام را به مخاطره انداخته که تداوم این روند می تواند خطرهای جدی را برای طبیعت استان به همراه داشته باشد.
غلامرضا ابدالی افزود: خشکسالی های پی در پی، ریزگردها، فرسایش و شسته شدن خاک، آتش سوزی، تخریب زیستگاه ها، کوچ وحوش به مناطق امن، فعالیت های انسانی و … از جمله مواردی است که سلامت کوهستان های استان ایلام را به چالش کشیده است.
وی فعالیت های انسانی را عاملی مخرب و پرمخاطره برای طبیعت دانست و اظهار کرد: چرای بی رویه دام، انجام فعالیت های کشاورزی در زیراشکوب درختان جنگلی، قطع درختان، بوته کنی، عدم توجه به ملاحظه های زیست محیطی، جاده سازی، اجرای طرح های زیرساختی آب، گاز، معدن، رهاسازی پسماند، تخریب زیستگاه ها، شکار وحوش و ناامن سازی محل زندگی جانوران، آتش سوزی موجب مرگ زودرس طبیعت می شود.
به گفته ابدالی کوهستان های ایلام از نوع کوه های جنگلی با درختان دیرزیست و کهنسال است و همین درختان غنای خاصی را به طبیعت استان ایلام داده که باید توسط همه افراد به ویژه گردشگرانی که ایام تعطیلات خود را در دامان طبیعت سپری می کنند، گرامی داشته شود.
وی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام برنامه های احیای متعددی برای صیانت از طبیعت دارد که تشدید گروه های حفاظتی، استفاده از کارشناسان مجرب، شناسایی تهدیدها و آسیب ها و ارائه راهکارهای مناسب، شناسایی نقاط قوت، حمایت و استفاده از ظرفیت انجمن های مردم نهاد زیست محیطی، توسعه مناطق حفاظت شده از هفت درصد به 10 درصد در طول برنامه ششم توسعه از جمله این طرح هاست.

** باید با فرهنگ سازی های زیست محیطی از طبیعت حراست شود

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام هم گفت: وضعیت مناطق کوهستانی استان ایلام در مقایسه با دیگر استان های زاگرسی با توجه به طرح های احیایی و مراقبتی از شرایط مطلوب تر و مناسب تری برخودار است.
حجت الله فتحی با بیان اینکه برنامه های احیا، توسعه و غنی سازی در مناطق کوهستانی جنگلی استان انجام می گیرد، اظهار کرد: پروژه های این اداره کل بسته به توپوگرافی و جغرافیای منطقه متفاوت است و برای هر نقطه طرح و برنامه های خاص آن منطقه چون خروج درختان آسیب دیده از آفت یا خشکیده، استفاده از نیروهای مردمی برای حراست از عرصه ها در نظر گرفته و اجرایی می شود.
وی تاکید کرد: یکی از راه های موثر برای صیانت از طبیعت و داشته های طبیعی فرهنگ سازی بین جوامع مختلف است که باید همه گروه ها نسبت به تخریب و نابودی طبیعت احساس خطر و مسئولیت کنند و در این میان رسانه های جمعی نقشی سازنده در ایجاد این فرهنگ سازی در بین مردم دارند.

** طبیعت را از آن خود بدانیم

یکی از پیشکسوتان رشته کوهنوردی ایلام در زمینه حراست از طبیعت نیز به همه کوهنوردان و تفرج کنندگان طبیعت یادآوی کرد: یکی از وظایف اصلی کوهنوردان در طول مسیر فعالیت ورزشی خود عدم ریختن و رهاسازی پسماندها و زباله های مضر برای طبیعت است.
محمدجلال پاشاپوریان افزود: کوهنوردان باید پسماندها را با خود به محل اقامت خود بازگردانند و همچنین تا حد امکان با جمع آوری زباله های رها شده در دامان طبیعت محیط مسیر کوهنوردی را از وجود این آلودگی ها پاکسازی کنند.
وی گفت: همچنین کوهنوردان و همه طبیعت گردان از مسیرهای مالرو و پاکوب شده تردد و حرکت کنند و از پاکوب کردن و ایجاد مسیرهای جدید خودداری کنند چرا که این اقدام نابجا موجب از بین رفتن بوته زارها و حشرات ریز می شود.
اجتناب از روشن کردن آتش، خاموش کردن آتش پس از بازگشت، گل آلود نکردن آب ها و چشمه ها، عدم شکار وحوش، اجتناب از شکستن شاخ و برگ درختان و بوته کنی، عدم بردن ماشین تا دل طبیعت از دیگر توصیه هایی پاشاپوریان به ورزشکاران و همه افرادی بود که بیشتر از سایرین به طبیعت می روند.

** یک میلیون و 700 هزار هکتار از مجموع مساحت 2 میلیون هکتاری استان ایلام را عرصه های طبیعی جنگل ، مرتع و اراضی زراعی و باغی تشکیل داده است.
عرصه های طبیعی استان ایلام در فصول مختلف سال به واسطه رویش گیاهان خوارکی، دارویی و صنعتی و میوه های مختلف وحشی محل ارتزاق بیش از 30 درصد جمعیت این استان است.
20 آذرماه به نام روز ملی کوهستان نامگذاری شده است.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشاردهنده: حسن کهزادیان
7172/6119انتهای پیام /*