به گزارش ایرنا، دکتر سید علی اکبر صفوی روز سه شنبه در آیین آغاز به کار پنجمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون در دانشگاه شیراز افزود: اتوماسیون و ارتباطات داده، 2 محور اصلی موج چهارم صنعتی را تشکیل می دهند و انتهای این موج به کارخانه های هوشمند منتهی می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز اظهار کرد: کشورهای توسعه یافته در گذشته به دلیل مسائل مالی و نیروی کار ارزان، صنایع و کارخانه های خود را در کشورهای جنوب شرق آسیا و کشورهای در حال توسعه، ایجاد می کردند اما اکنون به کمک گسترش فناوری اطلاعات و توسعه شبکه و کنترل از راه دور، دیگر این امر توجیه اقتصادی ندارد.
رئیس پنجمین کنفرانس بین المللی کنترل، اتوماسیون و ابزار دقیق گفت: به همین دلیل، کشورهای پیشرفته قصد دارند تا سرمایه گذاری های صنعتی خویش را از این کشورها خارج کنند که این موضوع می تواند کشورهای جنوب شرق آسیا و کشورهای در حال توسعه را دچار بحران های صنعتی، اجتماعی و سیاسی کند.
صفوی گفت: با توجه به اهمیت این مسأله، بخشی از مقالات، کارگاه ها، سخنرانی های کلیدی و میزگردهای کنفرانس به موضوع بررسی موج چهارم و اثرات آن بر صنایع می پردازد.
وی افزود: از میان حدود 200 مقاله دریافتی، هیات داوران حدود 100 مقاله را برای ارائه در مدت سه روز برگزاری این کنفرانس انتخاب کرده است.
رئیس پنجمین کنفرانس بین المللی کنترل، اتوماسیون و ابزار دقیق بیان کرد: ارائه 6 سخنرانی کلیدی و برگزاری 16 کارگاه آموزشی و 2 میزگرد هم اندیشی از دیگر بخش های کنفرانس است.
صفوی خاطرنشان کرد: همزمان با برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون، نمایشگاهی در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برپا شده است.
وی ادامه داد: در این نمایشگاه، دانشگاه شیراز، پارک علم و فناوری فارس، برخی از مؤسسات و مراکز آموزشی و تحقیقاتی و صنایع، آخرین دستاوردها و پژوهش های خود را در زمینه ی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون در قالب 16 غرفه ارائه می کنند.
رئیس انجمن مهندسان کنترل و ابزار دقیق ایران نیز در آیین آغاز به کار پنجمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون گفت: برگزاری چنین کنفرانس هایی، زمینه مناسبی را فراهم می کند تا دانشجویان در جریان جدیدترین دستاوردهای علمی – پژوهشی قرار گیرند.
مهندس مرتضی محسنی ادامه داد: ارتباط صنعت و دانشگاه، دیگر هدف مهم کنفرانس است و کمیته های مختلف انجمن مهندسان کنترل و ابزار دقیق ایران، موضوع گسترش و تعمیق ارتباط معنی دار صنعت و دانشگاه را پی گیری می کنند.
دکتر ابراهیم گشتاسبی راد سرپرست دانشگاه شیراز نیز در سخنانی ابراز امیدواری کرد که برگزاری چنین کنفرانس هایی، باعث بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه شود.
پنجمین کنفرانس بین المللی کنترل، ابزار دقیق و اتوماسیون پنجشنبه دوم آذرماه به کار خود پایان می دهد.
اتوماسیون صنعتی و سیستم های ابزار دقیق؛ تحلیل و طراحی سیستم های کنترل؛ امنیت و شبکه در سیستم های کنترل؛ کاربردهای کنترل در سیستم های قدرت، ترافیک، کشاورزی، اقتصاد، انرژی، محیط زیست، نفت، گاز، پتروشیمی، رباتیک و مکاترونیک، آموزش کنترل و کنترل و کارآفرینی، از محورهای اصلی این کنفرانس بین المللی به شمار می روند.
در این کنفرانس، گزارش های تجارب موفق و عملی صنعتی مرتبط با محورهای کنفرانس نیز مورد داوری، ارائه و چاپ قرار گرفته اند.
9873/ 2027
خبرنگار: محمدامین افشارپور ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*