new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« پیدا شدن لاشه یک قلاده فک خزری در بندرانزلیبه گزارش خبرنگار ایرنا رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران، با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس شواهد موجود، مدت زیادی از مرگ این فک می گذرد.
احسان هادی پور افزود: یکی از دلایل از بین رفتن این گونه در حال انقراض، ضرب و شتم فک خزری، گیر افتادن این حیوان در تور صیادان و در نهایت، رها شدن آن در ساحل است.
وی تصریح کرد: خونریزی داخلی براثر ضرب و شتم صیادان، گرمازدگی و دور ماندن فک خزری از محیط زیست طبیعی خود از دلایل عمده مرگ این حیوان است با این وجود، دلیل قطعی مرگ این فک، پس از بررسی و کالبد شکافی کارشناسان محیط زیست مشخص و اعلام می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا بر اساس شنیده ها از جوامع محلی، در گذشته صیادان ، فک خزری را رقیب خود دانسته و یکی از دلایل کاهش نسل این حیوان ، گرفتار شدن در دام صیادان و رها شدن در ساحل بود که خوشبختانه با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی، این معضل و اینگونه تفکر تا حدود زیادی از بین رفته اما حفاظت از محیط زیست همواره باید مورد توجه مردم باشد.
آنچه مسلم است، این حیوان از گونه های حفاظت شده و در حال انقراضی است که تنها در دریای خزر وجود دارد و یکی از منابع مهم زیست محیطی این دریا به شمار می آید و از آنجایی که پوست، گوشت و حتی چربی بسیار موجود در زیر پوست این حیوان نادر ، مورد استفاده ای ندارد، از بین بردن یک قلاده از این گونه نادر جز حیوان آزاری و بی مهری نسبت به طبیعت ، مفهوم دیگری ندارد .
فک خزری یا Pusa caspica یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند و به ‌طور میانگین یک و نیم متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌رود.
این گونه نادر که ساحل‌نشینان شمال به آن سگ آبی می‌گویند، تنها پستاندار دریای خزر محسوب می‌شود که به دلیل صید بی‌رویه و به‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.
براساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، کمتر از یکصد هزار قلاده از این گونه در حال انقراض در دریای خزر وجود دارد.
روز گذشته (دوشنبه) نیز لاشه یک قلاده فک خزری که بر اثر گرفتار شدن در تور ماهیگیری جانش را از دست داده بود، در ساحل سرخرود استان مازندران پیدا شد.
خبرنگار: رضا اکبری ** انتشاردهنده:امیرحسین کبیری
7471/2007انتهای پیام /*


your ad here