به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، پرویز کردوانی روز یکشنبه در همایش توسعه اقتصاد دریای ایران؛ چالش‌ها و راهکارها، افزود: مطبوعات ایران در سال 1354 از قول یک دانشمند روسی اعلام کردند که دریای خزر خشک می شود و اکنون شاهد وقوع نشانه هایی از این پیش بینی هستیم.
وی با اشاره به اینکه گفته می شود ایران کشوری خشک و نیمه خشک است، اظهار کرد: ایران به علت قرارگرفتن در عرض 30 جغرافیایی و وضعیت هوای پرفشار باید مانند دبی و صحرای آفریقا، بیابان می شد اما کشوری استثنایی است و به برکت داشتن کوه و دریا به بیابان تبدیل نشده است بلکه انواع آب و هوا به جز آب و هوای گرم و پر باران استوایی را دارد.
وی افزود: آب و هوای مرطوب خزری در خطه شمال منحصر به فرد است و انواع محصولات در آن رشد می کند در حالی که ترکمنستان به عنوان یکی از همسایگان ایران آب و هوای مرطوب دارد اما محصولاتی همچون برنج، چای، خربزه و هندوانه در آن به عمل نمی‌آید.
کردوانی به امکان بالقوه کشاورزی با استفاده از آب‌های دریاچه خزر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر می‌گویند وضعیت آب به حدی بد است که باید کشت فراسرزمینی داشته باشیم بر این اساس مسئولان اقدام به کشت محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو در کشورهایی همچون برزیل، قزاقستان، غنا و اوکراین کرده‌اند؛ در حالی که می توان با صرفه جویی و مدیریت از هدررفت آب جلوگیری کرد.
وی تاکید کرد: کشاورزان نیز آب را هدر می‌ دهند؛ در حالی که وزارت کشاورزی به عنوان متولی امور کشاورزی در کشور باید نوع کشت، بذر و نحوه آبیاری را اصلاح کند.
کردوانی به ظرفیت بالای اقتصادی در پهنه های آبی کشور مانند خلیج فارس اشاره کرد و گفت: خلیج فارس دارای 2 هزار کیلومتر مرز مشترک با شهرهای حاشیه است که می توان با حفر کانال صنعت پرورش میگو ایجاد کرد و آن را توسعه داد.
وی افزود: همچنین امکان تولید جلبک های سبز در این منطقه وجود دارد که در مدت 16 تا 17 روز قابل برداشت خواهند بود و می توان برای تغذیه دام از آنها استفاده کرد؛ یک مشت خشک شده این جلبک ها معادل سه مشت و نیم یونجه است و 70 درصد پروتیین دارد.
کردوانی همچنین به وضعیت خلیج فارس اشاره کرد و گفت: خلیج فارس هیچ وقت خشک نمی شود اما به ترتیب در 20 هزار، 60 هزار و 120 هزار سال پیش خشک شده بود که علت آن هم یخبندان شدید بود اما اکنون دیگر زمین گرم شده و سطح آب بالا آمده است بنابراین دیگر خشک نمی شود.
پدر علم کویر شناسی ایران اظهار کرد: ذوب شدن یخ ها و بالا آمدن آب دریاها و اقیانوس ها در آینده موجب به زیر آب رفتن جزایر زیادی خواهد شد.
وی گفت: نواحی ساحلی ما مرتع ندارد از این رو در راستای تامین آذوقه برای دام و برداشت بی رویه از آنها، درختان حرا و چندل در حال نابودی هستند.
کردوانی به استفاده چند منظوره از آب اشاره کرد و گفت: از منابع آب باید برای پرورش انواع ماهی، کشاورزی و دامداری استفاده کرد، حتی می توان با برنامه ریزی علمی و اصولی یونجه فراوانی تولید کرد تا از ورود این محصول از ترکیه به کشور بی نیاز شویم.
وی تاکید کرد: پهنه های آبی، سواحل و جزایر کشور دارای امکانات و پتانسیل بالقوه ای هستند که سازمان ها و نهادهای مختلف مانند شیلات باید به درستی از این ظرفیت استفاده کنند.
همایش توسعه اقتصاد دریایی ایران امروز 19 آذرماه با حضور اندیشمندان و متخصصان این حوزه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
علمی 9014**1834
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور ** انتشار: ناهید شفیعیانتهای پیام /*