به گزارش روز یکشنه ایرنا، رایزن علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این همایش گفت: در چین 2600 دانشگاه وجود دارد که 15 سال پیش هیچکدام از این مراکز علمی رتبه زیر 100 جهان را نداشت اما اکنون 12 دانشگاه زیر 100 و 60 دانشگاه زیر یکهزار در چین فعالیت دارند.
دکتر حجت با یادآوری اینکه چین در سال 2015 حدود 37 میلیون دانشجو داشته است گفت: حدود یک پنجم دانشجویان جهان در چین هستند و این کشور مقام دوم دانشجو بعد از آمریکا را دارد.
وی گفت: حدود 440 هزار دانشجو و دانش آموز خارجی در چین تحصیل می کنند که بیشترین آنها به ترتیب به کره جنوبی ، آمریکا و تایلند تعلق دارند.
حجت افزود: از ایران نیز حدود یکهزار و 400 دانشجو در چین تحصیل می کنند که 62 درصد آنها در مقطع دکترا هستند.
به گفته وی،چین با تولید 400 هزار مقاله رتبه دوم و ایران با حدود 12 هزار مقاله در سال رتبه 16 جهان را دارد اما بهره وری ما در برابر تعداد مقالات چاپ شده 9 برابر چینی ها است.
رایزن علمی سفارت ایران در چین گفت: مجامع دانشجویی کشورمان در چین رشد مناسبی داشته و اکنون 8 مجمع دانشجویی داریم.
حجت هدف این همایش را کسب تجربیات ایرانیان مقیم چین عنوان کرد و گفت: این همایش توسط مجمع دانشجویان پکن و با همکاری و همت چندین نهاد و موسسه علمی و دانشجویی برگزار شده است.
رایزن علمی ایران در پکن با اشاره به اینکه فعالیت های فشرده برای برگزاری این همایش از دو ماه پیش شروع شده است گفت: برای شرکت در این همایش 30 مقاله ازسراسر چین، دریافت شده بود.
شبد**آساق**1904**1010
انتشار:حسن معظمیانتهای پیام /*