به گزارش ایرنا، «ابوالقاسم دلفی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس در مراسم افتتاحیه این همایش ضمن تاکید بر اهمیت موضوع محیط زیست برای ایران و خاورمیانه تصریح کرد، ایران با مشکلاتی همانند کمبود آب، خشکسالی ، آلودگی هوا ، ریزگردها، توفان های شن و مدیریت زباله روبه رو است.
وی یادآورشد: دولت آقای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ، یک دولت زیست محیطی است و مباحث آب و کیفیت هوا از اولویت های دولت کنونی ایران است.
دلفی گفت، خوشبختانه برجام زمینه را برای همکاری ایران و فرانسه فراهم ساخته و در چارچوب cop21 ایران اعلام کرده که در صورت لغو کامل تحریم ها، کاهش تولید گازهای گلخانه ای در ایران از چهار درصد به هشت درصد خواهد رسید.
در ادامه این همایش خانم «دومولن» مدیرکل روابط اروپایی و بین المللی وزارت محیط زیست نیز گفت، عنوان این سمینار ‘ایران چالش های زیست محیطی’ در قلب همه مباحث است و همانگونه که سفیر جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد، سیاست در زمینه آب، تنوع محیط زیست، آلودگی هوا و … مباحث وابسته به یکدیگرهستند و همکاری همه کشورها برای یافتن راهکارهای مساعد ضروری است.
به گفته وی، موضوع آب و هوا حساس است و امروزه ایران و فرانسه در تمام این زمینه ها همکاری دارند.
این مقام ارشد وزارت محیط زیست فرانسه تصریح کرد، موافقتنامه تهران و پاریس در سال 2017 اجرایی شده و گروه های مشترک کاری در زمینه آب و تنوع زیستی همکاری دارند.
وزیر اسبق محیط زیست فرانسه؛ مدیر بین الملل وزارت محیط زیست، رئیس کمیته مشترک کشاورزی ایران و فرانسه ، کارشناسان ایرانی و فرانسوی و مسئولان استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران در این همایش حضورداشتند.انتهای پیام /*