new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« منافع مالچ پاشی نفتی در کانون های گرد و خاک بیش از مضرات آن استپرویز گرشاسبی دوشنبه در حاشیه بازدید از کانون های گرد و غبار جنوب شرق اهواز در گفت و گو با ایرنا افزود: اگرچه ممکن است به دلیل گازهای متصاعد شده ناشی از مالچ پاشی آلودگی هوا ایجاد شود اما این شیوه برای کنترل کانون های گرد و غبار از حدود 50 سال پیش تاکنون انجام می شود.
وی یادآور شد: تاکنون هیچ روش علمی ثابت شده ای جایگزین مالچ نفتی برای تثبیت گردو غبار یافت نشده است از همین رو در مناطقی که با توفان های شن و گرد و خاک رو به رو هستیم به ناچار از این روش استفاده می کنیم.
وی افزایش فرسایش خاک و ایجاد کانون های گرد و غبار را ناشی از دستکاری انسان در طبیعت و مدیریت غلط منابع آب و کشاورزی دانست و افزود: وقتی زمین ها و مراتع رطوبت خود را از دست دهند به کانون های گرد و خاک تبدیل می شوند.
وی ایجاد پوشش گیاهی در کانون های جنوب شرق اهواز را به دلیل فرسایش شدید خاک در این منطقه دشوار عنوان کرد و یادآور شد: برای مقابله با فرسایش بادی و آبی اقداماتی در خوزستان صورت گرفته است.
وی نوع توفان های خاکی برخاسته از جنوب شرق اهواز را با سایر کانون های گرد و غبار خوزستان متفاوت دانست و یادآور شد: اندازه ذرات گرد وخاک بلند شده از کانون های جنوب شرق اهواز حدود 5 میکرون هستند و تا 50 کیلومتر اوج گرفته و تا 2هزار کیلومتر منتقل می شوند.
معاون سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اندازه ذرات گرد وخاک موجود در کانون های گرد وغبار سوسنگرد بیش از پنج میکرون بوده و حداکثر 10 کیلومتر اوج می گیرند و حدود 50 کیلومتر نیز منتقل می شوند.
وی ادامه داد: در بالادست رودخانه های بزرگ خوزستان مانند کارون، مارون، زهره و کرخه با استفاده از شیوه های مدیریت آب در صدد کاهش فرسایش آبی هستیم.
گرشاسبی ادامه داد: در پایین دست این رودخانه ها نیز از 50 سال گذشته روش هایی برای کاهش توفان های شنی در دستور کار بوده که با توجه به افزایش فرسایش خاک هم اکنون این امر از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ ایجاد پوشش گیاهی و افزایش رطوبت خاک بهترین راه حل برای کاهش کانون های گرد وغبار است.
بنابر این گزارش، هفت کانون ریزگرد هورالعظیم با 53 هزار هکتار، حد فاصل شلمچه تا جفیر، شمال شرق اهواز، جنوب شرق اهواز (حدفاصل جاده اهواز ـ ماهشهر تا شادگان) با 113 هزار هکتار، و نیز کانون های امیدیه، هندیجان و ماهشهر در خوزستان وجود دارد.
بزرگترین کانون ریزگرد خوزستان با 113هزار هکتار در جنوب شرق اهواز قرار دارد که این کانون عامل عمده ورود گردو غبار اهواز است.
بالغ بر 350هزار هکتار شن زار و ماسه زار در استان خوزستان وجود دارد که از شمال غرب تا جنوب شرق این استان امتداد یافته اند.
پارسال پنج هزار هکتار از کانون های بحرانی گردو غبار نهال کاری شد و امسال نیز حدود 30هزار هکتار از این زمین ها به شیوه های نهال کاری و کشت بیولوژیک تثبیت خواهند شد.
6037
خبرنگار: ندا رضاپور** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*


your ad here