new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی:بودجه پژوهش را درست هزینه نمی کنیمبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محمدرضا پورعابدی امروز (سه شنبه) در نشست بررسی عملکرد جهاد دانشگاهی در تحقق نقشه جامع علمی کشور اظهار کرد: کشور را باید دانش بنیان اداره کرد و پژوهش را نباید موضوعی تزئینی ببینیم، تا وقتی به تحقیق و پژوهش جدی توجه نکنیم نوشتن سند فایده ای ندارد. ضمن اینکه باید نقش آفرینی دستگاه ها را هم جدی بگیریم.
وی در این نشست در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی به بودجه پژوهش اشاره کرد و گفت: با اینکه بودجه پژوهش در سال 96 هنوز به نیم درصد تولید ناخالص داخلی هم نرسیده است همین میزان اندک را هم درست مصرف نمی‌کنیم و جزیره ای عمل می شود.
پورعابدی در این نشست گزارشی از عملکرد جهاد دانشگاهی در تحقق اقتصاد دانش بنیان با اشاره به اقدامات این نهاد در حوزه علم و فناوری ارائه داد و گفت: 7 ماموریت در تحقق نقشه جامع علمی کشور بر عهده جهاد دانشگاهی گذاشته شده است.
وی با اشاره به پژوهشگاه ها و پژوهشکده های جهاد دانشگاهی ادامه داد: 3 پژوهشگاه رویان، ابن سینا و علوم انسانی و مطالعات اجتماعی و 18 پژوهشکده مستقل در مجموعه جهاد دانشگاهی فعالیت می کنند.
پورعابدس در توضیح اقدامات جهاد دانشگاهی افزود: طی سال های 94 و 95 بیش از 620 طرح پژوهشی خاتمه یافته که 60 درصد این طرح ها کارفرمایی بوده اند.

*دولت همچنان بزرگ ترین کارفرمای بخش‌ پژوهش
وی به کاهش انجام طرح های کارفرمایی اشاره کرد و گفت: دولت همچنان بزرگ ترین کارفرما در زمینه پژوهش و فناوری است و به دلیل مساعد نبودن درآمدها میزان طرح ها در سال 95 اندکی کاهش یافته است‌.
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی درآمدهای ناشی از این طرح ها را 135 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: 120 میلیارد تومان از این طرح ها، طرح های کارفرمایی هستند و جهاددانشگاهی به کلی از اجرای طرح های کوچک خارج و به طرح های بزرگ حرکت می‌ کند.
وی همچنین به مصوب نشدن جدول 14 اشاره کرد و افزود: هزینه بعضی از طرح های شاخص دفتر فنی مهندسی و علوم پایه در سال 95 قرار بود از جدول 14 محقق شود که با مصوب نشدن آن این طرح ها با کندی پیش می رود؛ با وجود این جهاد دانشگاهی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری خوبی برای اجرای این طرح ها داشته اند.
وی همچنین با اشاره به پژوهش های جهاد دانشگاهی در زمینه پزشکی گفت: با توجه به اینکه پزشکی در جهان از دارودرمانی به سلول درمانی می رود، در پژوهشگاه رویان این امر را آغاز کردیم اما متاسفانه یک بیمارستان مخصوص سلول درمانی در کشور نداریم؛ البته در کنار پژوهشگاه ها مراکز تخصصی خدماتی داریم اما به دلیل نبود بیمارستان مخصوص افراد زیادی در صف درمان هستند.
معاون پژوهش و فناوری دفتر مرکزی جهاددانشگاهی همچنین به وجود 2 پارک علم و فناوری، 23 مرکز رشد و 411 شرکت مستقر در این پارک ها و مراکز اشاره کرد.
وی افزود: سازمان تجاری سازی فناوری اشتغال دانش آموختگان را با هدف توانمندسازی دانش آموختگان تاسیس کردیم، همچنین نقشه راه ساماندهی نظام هدایت شغلی دانشجویان و دانش آموختگان را با حمایت دستگاه های ذیربط تدوین کرده ایم.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


your ad here