new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« مسابقات سازه های ماکارونی دانشگاه تهران و جابجایی رکوردهای کشوریبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سازه های ماکارونی/ spoghetti structures یا spaghetti bridge مدل معماری است، این سازه ها از ماکارونی یا هر نوع رشته دیگری که سفت و خشک باشد، همراه با چسب و با اهداف آموزشی، برای آزمایش طراحی یا برای شرکت در مسابقات مختلف، طراحی و ساخته می شوند. مسابقات مختلفی در سراسر جهان توسط مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزشی در زمینه سازه های ماکارونی و برای سنجش میزان تحمل پذیری وزن و فشار توسط این سازه ها برگزار می شود.
در همین راستا، انجمن های علمی دانشجویی علوم مهندسی و مهندسی آب در روزهای 29 و 30 آبان و اول آذر اولین دوره مسابقات ملی سازه های ماکارونی را در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار کردند.

***حضور 100 تیم با 200 سازه در مسابقات
دبیر اجرایی این مسابقات روز چهارشنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: از یک ماه قبل برای شرکت در مسابقات فراخوان داده و بازه زمانی 10 روزه را برای ثبت نام در نظر گرفتیم.
زهرا حسینی افزود: این مسابقات در دو بخش دانش آموزی و آزاد برگزار شد که در بخش آزاد دانشجوها، دانش آموخته ها و دانش آموزانی می توانستند شرکت کنند که قصد رقابت با شرکت کنندگان دانشجویی را داشتند.
وی در مورد گروه های شرکت کننده در این مسابقات نیز توضیح داد: بیش از 100 تیم در مسابقات ثبت نام کرده اند، هر تیم بین 4 تا 6 نفر عضو دارد و حدود 200 سازه را پذیرش کرده ایم؛ زیرا بعضی تیم ها بیشتر از یک سازه داشته اند.
حسینی که خود دانشجوی علوم مهندسی آب است، ادامه داد: مسابقات در دو گرایش راندمان و فشار برگزار شد؛ این گرایش ها از نظر طرحی و آیین نامه ای تفاوت دارند. در گرایش فشار از گرایش راندمانی اهمیت تحمل وزن سنگین بیشتر است.
وی تاکید کرد: رقابت سازه ها بین بحث طراحی است و به نوعی میدانی برای اجرا کردن دروس تئوری است که دانشجویان رشته های مهندسی در کلاس ها می آموزند.

*** مسابقات بی نظیر از نظر تعداد و کیفیت شرکت کنندگان
یکی از داوران این مسابقات نیز گفت: این مسابقات از نظر تعداد تیم های شرکت کننده و تعداد سازه ها، از گسترده ترین مسابقات در کشور با حضور بیش از 200 سازه است.
مهدی نوذری که 8 سال سابقه شرکت در مسابقات کشوری و جهانی را دارد در مورد
کیفیت سازه ها نیز گفت: در بخش دانش آموزی رکورد کشوری گرایش راندمان شکسته شد و سازه ای به وزن 94.94 دهم گرم و وزن تحملی 188.1 کیلوگرم امتیاز 1990 را کسب کرد؛ در حالی که امتیاز سازه قبلی در این گرایش 1900 بوده است.
وی در مورد هدف کلی از این مسابقات توضیح داد: دانشجویان با ساخت سازه ماکارونی که رفتار سازه ای بسیاری شبیه به فولاد دارند و رفتار سازه ای آن قابل تشخیص است، با بحث های تئوری در دانشگاه به صورت عملی آشنا می شوند.
عضو انجمن کشوری سازه ای ماکارونی و بتون تات ادامه داد: از آنجا که ساخت سازه های فولادی هزینه و زمان زیادی می طلبد؛ ساخت سازه های ماکارونی با هزینه کمتر و نیاز به امکانات بارگذاری آسان تر به صرفه تر است.
وی تاکید کرد: در گرایش های مختلف رفتارهای این سازه ها در برابر فشار به اشکال مختلفی سنجیده می شود؛ در گرایش راندمان بار به صورت متمرکز و از نقطه مرکزی و در گرایش فشار بار به صورت فشار به سازه وارد می شود.
این دانش آموخته رشته عمران در مقطع کارشناسی ارشد در مورد ضرورت حمایت از استعدادها در این زمینه به ویژه در بخش دانش آموزی گفت: در سال هایی که با دانش آموزان در این زمینه روبرو بوده ایم، استعدادهای زیادی دیده ام که می توانستند یکی از بهترین طراحان و معماران جهانی شوند ولی به دلیل نبود امکانات مسیر را ادامه ندادند. انجمن در برگزاری کارگاه ها و مسابقات و تجهیزات و آموزش علمی از استعدادهای برتر حمایت می کند ولی در این زمینه نهادهای دولتی باید بیشر حمایت کنند.
وی با تاکید بر استعدادهای فراوان ایرانی در این زمینه گفت: ایران رکورددار جهان در هر دو گرایش جهانی سنگین و پل است که ایین نامه های متفاوتی دارد. از لحاظ کیفیت و سطح شرکت کنندگان دیگر کشورها بیشتر از 50 نمره ندارند ولی شرکت کنندگان ایرانی قطعا نمره 100 دارند.

***12 برنده در پایان روز دوم تقدیر می شوند
این مسابقات روز دوشنبه در دانشکده فنی دانشگاه تهران آغاز شد، روز اول گروه های مختلف سازه های ساخته شده خود را به مسئولان برگزاری مسابقات تحویل دادند. دو روز بعدی (سه شنبه و چهارشنبه) به وزن کشی و بارگذاری سازه ها و داوری برترین سازه ها اختصاص دارد، در پایان روز سوم سه تیم از برترین ها در هر بخش و هر رشته انتخاب و در نتیجه اسامی 12 تیم به عنوان تیم های برنده این مسابقات اعلام می شود.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


your ad here