new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« مرگ فک خزری در تور ماهیگیران مازنیمسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری گرگان گفت: همه ساله در آستانه صید ماهیان به خصوص گونه های خاویاری گرفتار شدن فک خزری در تور پره ماهیگران سواحل خزر حوادثی رایج محسوب می شود.
امیر صیاد شیرازی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 3 قلاده فک خزری در تور ماهیگیران شمالی در استان های مازندران و گیلان گرفتار و خفه شدند.
وی اضافه کرد : فک خزری در صورت گرفتار شدن در تورماهیگیری حدود 20 دقیقه امکان زنده ماندن دارد و اکثر تورها نیز برای مدت طولانی از سوی ماهیگیران رها می شود و این حیوان در صورت گرفتار شدن شانسی برای زنده ماندن ندارد.
صیاد شیرازی گفت که خفگی فک خزری بیشتر در تورهای ماهیگیران مازنی و گیلانی که سرکشی آنها از تورها به صورت روزانه است، رخ می دهد.
وی اضافه کرد : چنانچه ماهیگیران بتوانند فک مرده را نیز تحویل این مرکز بدهند، می تواند مورد استفاده آزمایشگاهی قرار گیرد.
فک خزری با نام علمی Pusa caspica یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه های منتهی به آن زندگی می کند. این گونه تنها پستاندار دریای خزر محسوب می شود و به دلیل صید بی رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین المللی است.
فک خزری به طور میانگین 1.5 متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچکترین انواع فک به شمار می رود.
ساحل نشینان شمال به آن سگ آبی می گویند، فک ها در میان هزار نوع جاندار خزر تنها پستاندار این دریا محسوب می شوند. فک ها جانورانی با ارزش اند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می آورند و نابودی آنها اکوسیستم خزر را به خطر می اندازد.
فک ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب های ایران زندگی می کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می کنند.
براساس آخرین بررسی که دفاترحفاظت از فک خزری در پنج کشورحاشیه دریای خزرانجام شد، حدود 70 هزار قلاده از این حیوان دراین دریا وجود دارد.
خبرنگار: حسین فلاحتی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899انتهای پیام /*


your ad here