علی مهر علیزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اجرای طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار در استان ایلام، با هدف جمع آوری آمار و اطلاعات فعالیت ها و رفتارهای خانوارهای معمولی ساکن در نقاط شهری و روستایی استان انجام می شوند.
وی ادامه داد: در این طرح اطلاعاتی از قبیل وضعیت و میزان مطالعه کتاب و روزنامه، استفاده از رسانه ملی و ماهواره، موسیقی، شبکه های اجتماعی، ورزش، دخانیات ، تغذیه و مرتبط با ویژگی‌های اجتماعی- اقتصادی اعضای خانوار مانند سن، جنس، وضع سواد و وضع اشتغال به صورت نمونه گیری ثبت می شود.
وی افزود: درآمد انتظاری و فعالیت های اقتصادی خانوار، به عنوان دو شاخص فرهنگی- اقتصادی مهم امسال برای اولین بار از خانوارها پرسش می شود.
وی هدف از اجرای این طرح را، ترسیم تصویری جامع از وضعیت فعالیت های فرهنگی کشور و استان برشمرد و گفت: طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار برای اولین بار در سال 1393 و پس از آن در سال 1394 نیز تحت عنوان ‘طرح آمارگیری از فعالیت ها و رفتارهای فرهنگی خانوار ‘ اجرا شد.
مهر علیزاده گفت: با توجه به اینکه استمرار این طرح، شناخت شاخص ها و روند تغییرات فرهنگی در گذر زمان را میسّر می کند، طرح مزبور در سال 1396 نیز در دستور کار مرکز آمار ایران و معاونت آمار و طلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها قرار گرفت.
وی، برخی از کاربران مهم نتایج این طرح را، شورای فرهنگ عمومی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت ورزش و جوانان ، سازمان برنامه و بودجه کشور ، سازمان صدا و سیما ، سازمان تبلیغات اسلامی ، نهاد کتابخانه های عمومی و… برشمرد.
وی ادامه داد: در این طرح، اطلاعات تفصیلی درباره فعالیت ها و رفتارها و ویژگی های اجتماعی اعضای 15 ساله و بیشتر خانوارهای معمولی ساکن نقاط شهری و روستایی استان، جمع آوری می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این طرح همزمان با سراسر کشور هم اکنون در حال اجرا است و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.
خبرنگار: ناهید ابراهیمی
7177انتهای پیام /*