به گزارش ایرنا؛ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانجو در این همایش گفت: گردهمایی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در صنایع الکترونیک و فن آوری اطلاع رسانی، تلاشی در راستای تقسیم اطلاعات برای همکاری های بیشتر در این عرصه هاست.
خلیل شیرغلامی گفت: کشورهایی که در این اجلاس شرکت کرده اند دارای دانش و فن آوری های ذی ربط هستند و توان بالقوه ای در عرصه فن آوری های پیشرفته و نوین دارند و از جمله ایران در این راستا دارای فن آوری های قابل توجهی است.
به گفته وی، ایران همیشه در طول تاریخ مهد علوم پزشکی و دارویی ، ریاضیات ، نجوم و فلسفه بوده است و اکنون نیز به دنبال احیای دوران طلایی در زمینه های فن آوری های نوین و پیشرفته و صنایع الکترونیک است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانجو اظهار داشت: ایران همچنین یک بازار گسترده و منبع قابل توجهی از دانش و نوآوری است و بسیاری از استعدادها را در درون خود جای داده است و دانشمندان ایرانی اکنون در دنیا حرف های زیادی برای گفتن دارند.
به گفته وی، بسیاری از دانشمندان ایرانی در کنار دستگاه های دولتی و موسسات ذی ربط می کوشند تا در این عرصه ها توان بالقوه خود را بالفعل کرده و با کشورهای دیگر همکاری های برجسته تری داشته باشند.
شیرغلامی گفت: ایران در طول چند دهه گذشته از طریق آموزش و برگزاری دوره های آموزشی در بخش های مختلف هوا و فضا، پزشکی، علوم و فنون و ساختارهای سلولی و تحقیقات مرتبط با شبیه سازی و زیست شناسی، به موفقیت ها و پیشرفت های شایانی دست یافته است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانجو افزود: ایران اکنون بر این اساس در زمره پنج کشور برتر در زمینه تولید علم و فن آوری نانو در دنیا قرار دارد رشد تولیدات علمی در ایران در سال های اخیر جزو سریعتر رشد ها در دنیا بوده است.
شیرغلامی گفت: ایران هدف خود را سال 2025 میلادی قرار داده است که براساس یک برنامه کلی و مدون و نوآوری بتواند 2.5 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی خود را به تحقیقات اختصاص دهد.
او گفت: افزون بر این ایران در تلاش است تا شمار محققان آکادمی های علوم و دانشجویان دانشگاه ها را افزایش داده و دوره های آموزشی و فنی بیشتری برگزار کند و همچنان در زمینه علوم جدید و شبیه سازی و فن آوریهای نوین، دستاوردهای بیشتری داشته باشد و در همین ارتباط خواستار گسترش همکاری های فنی و علمی با چین است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانجو افزود: ایران و چین دو کشور دارای همکاری در عرصه های مختلف از جمله فن آوری های پیشرفته و نوین هستند و پیشرفت های آنها در سال های اخیر در این تبادلات چشمگیر بوده است از جمله می توان به همکاری های بین شرکت ها و دستگاه های علوم و فنون نانو در مناطق مختلف دو کشور اشاره کرد.
دانش دوست رایزن فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن نیز در این نشست در سخنانی دستاوردها و پیشرفت های کشورمان در حوزه فناوری های پیشرفته و نوآوری را تشریح کرد.
در ادامه این نشست چند شرکت ایرانی حاضر در نمایشگاه، در خصوص تولیدات و ابتکارات خود توضیحاتی ارائه دادند و پس از آن نشست شرکت های ایرانی و چینی با یکدیگر برگزار شد.
نمایشگاه فناوری پیشرفته چین که هر سال در شهر ‘شنزن’ این کشور برگزار می گردد، امسال نیز با حضور شرکت هایی از کشورمان دایر شد.
فناوری های اطلاعات و ارتباطات، انرژی های نو، فناوری های زیستی، شهر هوشمند، روباتیک و بسیاری از فناوری های دیگر در این نمایشگاه عرضه شده است.
این نمایشگاه یک بخش ویژه برای کشورهای خارجی با عنوان یک کمربند – یک جاده در نظر گرفته است که در آن در حدود 30 کشور اقدام به برپایی غرفه نموده اند.
جمهوری اسلامی ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن و سرکنسولگری کشورمان در گوانجو، با هیاتی افزون بر 40 نفر از 25 شرکت دانش بنیان، در این نمایشگاه شرکت کرده است.
از این تعداد 5 شرکت دانش بنیان در پاویون کشورمان اقدام به برپایی غرفه و معرفی محصولات خود نموده اند.
محصولاتی همچون سوییچ های مخابراتی نسل جدید، فناوری های سلامت و ایمن سازی در برابر امواج، روبات های صنعتی، ربات های خانگی، نانوسکوپ و فناوری های پردازش دیجیتال از جمله مواردی است که شرکت های ایرانی به ارائه آن پرداخته اند.
نمایشگاه مذکور تا فردا ادامه دارد.
**آساق**1904**3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*