new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« رییس دانشگاه صنعتی شریف:هزاران مریم میرزاخانی داریمبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دانشگاه صنعتی شریف عصر امروز سه شنبه مراسم گرامیداشتی برای مریم میرزاخانی بانوی نابغه فقید ریاضی ایرانی و دانشجوی پیشین این دانشگاه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، اساتید دانشگاه شریف، همکلاسان و اساتید دیگر دانشگاه ها و اعضای خانواده او برگزار کرد.
دکتر محمود فتوحی در این مراسم اظهار کرد: مریم به عنوان زن دانشمند به ما آموخت باید تابوی حرکت زنان در حاشیه را شکست.
وی افزود: علم در سنت دینی و ملی ما مقدس بوده و تقدس ذاتی بی ارتباط با جریانات سیاسی دارد؛ مریم میرزاخانی شکوه دوران فارابی و خواجه نصیر طوسی را یادآور شد و به ما برای رسیدن دوباره به آن دوران اعتماد به نفس داد.
فتوحی ادامه داد: دانشگاه شریف خود را نسبت به جامعه مسئول می داند، به دنبال علم نافع و استقلال نسبی است اما این عوامل مانع از سرمایه گذاری روی نخبگان نمی شود.
رییس دانشگاه شریف گفت: ما به علوم پایه و خود انسان و نخبگان بها می دهیم و در این امر سود و زیان محاسبه نمی‌کنیم.
وی در پایان تاکید کرد: ما هزاران مریم‌ میرزاخانی داریم، اگر آنها را نشناسیم و پرورش ندهیم کوتاهی کرده ایم.
*قدرت پایدار منوط به علم پایدار است
استاد فیزیک دانشگاه شریف نیز در این مراسم به تلاش مریم میرزاخانی برای ایرانی ماندن اشاره کرد و گفت: در جهان کنونی قدرت پایدار به علم پایدار منوط است و این امر با جذب نخبگان در فرایندهای اجتماعی ممکن‌ است.
دکتر رضا منصوری افزود: مریم میرزاخانی نشان داد شکوفایی ما ممکن است و زن ایرانی قبل از هر چیز زن انسان است.
وی با اشاره به اهمیت آرامش بر ظهور خلاقیت در جوانان تصریح کرد: دانشگاه و جوانان دانشگاهی برای خلاقیت به صلح و آرامش نیاز دارند و بیش از هر چیز باید بر طبل صلح بکوبیم.
منصوری بر اهمیت توجه به افکار انسانی به جای ظاهربینی اشاره کرد و گفت: انسانیت انسان بیش از هر چیز در تفکر اوست و نه در ظواهرش.

*** مریم استاد فضاهای با انحنای منفی بود
استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف نیز گفت: مریم شخصیتی چند بعدی بود و فقط ریاضیدان نبود.
امیر جعفری ادامه داد: علاقه مریم از کودکی به ادبیات باعث شد ریاضی را با توجه به مولفه های ادبیات و داستان توسعه دهد.
وی افزود: غیر از هوش سرشار و پشتکار مثال زدنی قدرت تخیل مریم موجب موفقیت او شد؛ تخیل در پیشرفت علم بسیار موثر است. زیرا دانش محدود و تخیل بدون محدودیت است.
جعفری در ادامه تلاش کرد محدوده کاری میرزاخانی را در هندسه توضیح دهد و گفت: تحقیقات مریم به رویه های ریمانی نزدیک بود. برنارد ریمانی /Bernhard Reimani ریاضیدان آلمانی قرن نوزده بود که در سن ۴۰ سالگی درگذشت.
وی ادامه داد: ریمانی در زمینه توپولوژی سطوح رویه ها کار می کرد؛ اما برای مریم فقط توپولوژی مهم نبود بلکه هندسه رویه ها هم مهم بود و‌ روی این زمینه کار می کرد.
استاد ریاضی دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: مریم استاد فضاهای با انحنای منفی بود و کار او به هندسه نا اقلیدسی مربوط می شود که در قرن ۱۸ پدید آمد.
در این مراسم که با استقبال چشمگیر دانشجویان دانشگاه های مختلف و شریف همراه بود، دانشنامه پایان تحصیلات دوره کارشناسی وی توسط سورنا ستاری و دکتر محمود فتوحی به والدین وی تقدیم شد.
مریم میرزاخانی نخبه ایرانی بعد از موفقیت در المپیاد دانش آموزی ریاضی در سال های 73 و 74 وارد دانشکده ریاضی دانشگاه شریف شد و بعد از طی دوره کارشناسی بقیه تحصیلات خود را در آمریکا پی گرفت.
از وی به عنوان یکی از 10 ذهن جوان برگزیده سال 2005 در نشریه آمریکایی «پاپیولار ساینس» و به عنوان «ذهن برتر» در رشته ریاضیات تجلیل شد.
میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه «ستر» از انجمن ریاضی آمریکا در سال 2013، جایزه «کلی» و مدال «فیلدز» معادل نوبل ریاضی در سال 2014 است؛ وی از یازدهم شهریور ماه 1387 (اول سپتامبر 2008) در دانشگاه استنفورد به تدریس و پژوهشگری رشته ریاضیات مشغول شد و سابقه تدریس در دانشگاه پرینستون را نیز در کارنامه دارد.
وی 24 تیرماه سال جاری بعد از مدتی مبارزه با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت و 27 تیردر آمریکا به خاک سپرده شد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


your ad here