به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به ایرنا، رضا زمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت بیان داشت: با توجه به ممنوعیت هرگونه شکار و صید پرندگان و جانوران وحشی در سال جاری ، مأموران دو نفر از شکارچیان غیرمجاز که به شکار پرندگان مهاجر اقدام کرده بودند، را شناسایی و دستگیر کردند.
وی ادامه داد: از این متخلفان، 2 قبضه اسلحه تک لول قاچاق نیز کشف و ضبط و متهمان برای طی مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان تحویل شدند.
شفت با دو بخش مرکزی و احمدسرگوراب در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده و یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان طی سال جاری تاکنون، تعداد هشت قبضه اسلحه غیرمجاز (قاچاق) و تعداد هشت قبضه اسلحه مجاز از متخلفان کشف و ضبط کرده است.
احسان هادی پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی نیز از کشف سه قبضه اسلحه از شکارچیان غیرمجاز در تالاب بین المللی انزلی خبر داد و گفت: محیط بانان ایستگاه قلم گوده بندرانزلی در گشت های خود موفق به کشف سه قبضه سلاح شکاری شدند.
وی با اشاره به اینکه 2 قبضه از این سلاح مجاز و یک قبضه غیرمجاز بود، افزود: با وجود اعلام ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ، تاکنون در چندین مرحله ، اسلحه های مجاز و غیر مجاز بدلیل شکار غیرقانونی کشف و ضبط شده و متخلفان نیز پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده اند.
اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان و پاسگاه سرمحیط بانی امیرکلایه این شهرستان نیز طی پایش های انجام داده، دو باب کومه شکار غیرمجاز پرندگان را تخریب و یک فروند قایق چوبی، یک رشته تور زیر آبی و پنج رشته تور هوایی کشف و ضبط کردند.
تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان زیستگاه 105 گونه گیاهی و 15 گونه و زیرگونه ماهی است و هر ساله بیش از 136 گونه پرنده مهاجر برای زمستان گذرانی در این تالاب فرود می آیند. این تالاب با مساحت یک هزار و 230 هکتار ، تنها تالاب گیلان به شمار می رود و در سال 1349 به عنوان منطقه حفاظت شده در شورای عالی محیط زیست کشور تصویب و با توجه به جاذبه‌ها و ویژگی‌های اکولوژیکی ‌آن، در سال 1354 در فهرست 19 تالاب ایران، ثبت بین المللی شد.
تالاب بین المللی امیرکلایه در فاصله 36 کیلومتری شمال شرقی لاهیجان و بین شهرهای لنگرود، لاهیجان و بندرکیاشهر در شرق استان گیلان قرار گرفته است.
اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیمه آبان ماه امسال اعلام کرد که بنا به درخواست سازمان دامپزشکی کشور و احتمال شیوع آنفلوآنزای پرندگان، شکار هرگونه پرنده آبزی و کنارآبزی تا اطلاع ثانوی ممنوع است و در این زمینه ، پایش های مستمر در استان انجام و با شکارچیان متخلف برخورد قاطع و قانونی خواهد شد.
تالاب های گیلان در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر قرار دارند و موقعیت این تالاب ها، این استان را به عنوان کریدور مهاجرت بین المللی مهاجرت پرندگان درآورده و پرندگان عبوری از این استان، به مرکز و جنوب ایران و کشورهایی دیگر سفر می کنند.
مناطق حفاظت شده تالاب بین المللی انزلی، تالاب ‌های آق و استیل آستارا، پارک ملی بوجاق کیاشهر و امیرکلایه لاهیجان مهمترین مناطق فرود و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر محسوب می شوند. ورود پرندگان مهاجر به استان گیلان در فصل پاییز هر سال تکمیل می شود و شمارش معکوس مهاجرت با گرم شدن هوا از بهار برای بازگشت به سرزمین اصلی، آغاز و تا اواخر فروردین ماه ادامه می یابد.
خبرنگار:امیرپوراحمد**انتشاردهنده:امیرحسین کبیری
7294/2007انتهای پیام /*