به گزارش ایرنا، اسماعیل تبادار شامگاه سه شنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر استان در شیراز افزود: اگر مبانی علمی و تحقیق و پژوهش جایگاه مناسب و اثرگذاری در جامعه نداشته باشد و نتواند راه حل مشکلات را بیابد چرایی این بی اثر بودن نیز باید مورد مطالعه و تحقیق قرار گیرد.
وی ادامه داد: مسیر پیشرفت و توسعه کشورها از تحقیق و پژوهش می گذرد و به همین دلیل تحقیق و پژوهش باید به عنوان راهکاری جامع نقشه راه در انجام همه امور باشد.
استاندار فارس بیان کرد: بحث مهم تحقیق و پژوهش نباید به یک هفته و روز خاص تحت عنوان هفته یا روز پژوهش محدود شود بلکه این موضوع باید به عنوان یک نیاز و ضرورت اصلی کشور همواره مد نظر باشد.
تبادار افزود: باید نگاهی جامع و متمرکز نسبت به پژوهش و تحقیق بر جامعه حاکم باشد چرا که در آموزه های دینی هم درجه برجسته ای برای عالمان و دانایان وجود دارد و رفیع ترین جایگاه به اندیشمندان و متفکران اختصاص یافته است.
او گفت: باید با استفاده از ظرفیت تحقیق و پژوهش، برای برون رفت استان از برخی بحران های موجود از جمله بحران کم آبی و خشکسالی و آسیب های اجتماعی راهکار ارائه شود.
وی، از مسئولان دستگاه های اجرایی استان خواست که نگاه ویژه ای به تحقیق و پژوهش داشته باشند و توجه به این موضوع را همواره در دستور کار داشته باشند.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن اشاره به برخی مشکلات و موانع پیش روی صنعت استان بیان کرد: از سال های دور شاهد رکود و خسران در سرمایه گذاری در حوزه صنعت فارس بوده ایم که تنها راه برون رفت از این شرایط افزایش ارتباط بین دانش و صنعت است.
تبادار افزود: قطعا پیوند صنعت با بخش خصوصی و تلفیق سرمایه با دانش و تکنولوژی روز می تواند با ایجاد هم افزایی به سرمایه های بزرگ منتهی شود.
وی، با اشاره به فراهم شدن زمینه شکوفایی خلاقیت جوانان توسط مراکزی مانند پارک علم و فناوری ادامه داد: اما به رغم وجود این ظرفیت ها هنوز مشکلاتی مانند نداشتن بازار فروش محصولات، کمبود سرمایه و عدم توانایی انبوه سازی و تجاری سازی محصولات بر سر راه شرکت های دانش بنیان است که لازم است برای بهره گیری مطلوب تر از این خلاقیت ها و توانایی ها در پهنه دانش تدبیری اندیشیده شود.
در این آیین از 45 نفر از پژوهشگران و شخصیت های علمی برتر استان تجلیل به عمل آمد.
6122 / 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*