به گزارش شامگاه چهارشنبه خبرنگار علمی ایرنا، به منظور تقویت پیوند های همکاری میان مراکز علمی جمهوری اسلامی ایران و کشور بررزیل و در راستای اهداف بین المللی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دومین تفاهمنامه علمی میان دو کشور در تهران امضا و مبادله شد.
این تفاهمنامه علمی به منظور اجرای پژوهش های مشترک و تبادل استاد و دانشجو در زمینه مطالعات مغز و شناخت از سوی دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فنآوری های شناختی و دکتر کارلوس توماس نماینده سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل (CAPES) به امضاء رسید.
با مبادله این تفاهم نامه، زمینه همکاری محققان دو کشور در انجام پژوهش‌های مشترک و مورد علاقه دو کشور تا دستیابی به نتایج مطلوب براساس حقوق برابر و منافع متقابل فراهم می شود.
پیش از این در آبانماه 1393 ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولو برزیل (FAPESP) نخستین توافقنامه همکاری را با هدف طراحی و اجرای همکاری های علمی و فناوری بین محققان ایران و برزیل به صورت سرمایه گذاری بر روی پروژه های مشترک امضا کرده بودند.
در نخستین تفاهمنامه همکاری علمی میان دوکشور، تاکنون پنج فراخوان مشترک بین ستاد علوم و فنآوری های شناختی و بنیاد تحقیقاتی سائوپائولوی برزیل (FAPESP) در زمینه های همکاری در بخش های نقشه برداری مغز، خدمات و ابزارهای ارزیابی و توانبخشی شناختی، توسعه ابزارهای تهاجمی و غیرتهاجمی ارتباط با مغز (نوری، الکتریکی، شیمیایی و … )، آموزش و مطالعات شناخت مغز و نیز شناخت اجتماعی اعلام عمومی شده است.
همچنین ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای توسعه و گسترش همکاری های فی مابین ایران و برزیل ، در سال 1393 یک تیم کارشناسی برای بررسی زیرساخت ها و سابقه رشد حوزه علوم و فناوری ها به کشور برزیل اعزام و یک تیم تخصصی دیگر نیز در حوزه علوم اعصاب با حمایت ستاد و همزمان با کنگره سالانه علوم اعصاب برزیل با هدف ایجاد ارتباط میان اساتید فعال در این زمینه و نیز تعریف پروژه های مشترک دانشجویی در شهریور سال 1394 از مراکز علمی و تخقیقاتی این کشور بازدید به عمل آورد.
طبق گزارشها، در حال حاضر دو درصد از درآمد ناخالص ملی کشور برزیل صرف تحقیقات می شود که در سطح ملی و در قالب موسسات فدرال و به محققان گروه های تحقیقاتی مایل به انتقال دانش به دانشگاه های برزیل پرداخت می شود و ایالت سائوپائولو در سال 2013، مبلغ 600 میلیون دلار از درآمد خود را صرف تحقیقات و توسعه زیرساخت های علمی و صنعتی دانش بنیان این ایالت کرده است.

علمی1836
خبرنگار: یوسف درویشی*انتشار: محتشمی پورانتهای پیام /*