new95

This is an box for a short bio to be edited in the header.php file. Of course you can try to persuade people to ثبت آگهی رایگان


« آیا پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، بین المللی می ماند؟هومن جوکار مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: مطالبی که این گونه درباره خروج سازمان ملل از پروژه حفاظت از یوزپلنگ مطرح می شود، صحیح نیست.
وی افزود: معاون سازمان ملل در آخرین جلسه کمیته راهبری پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی حضور داشت و ضمن تاکید بر تمایل سازمان ملل برای ادامه همکاری در این پروژه اعلام کرد ناچار هستیم بعد از این از ساختار جدید سازمان ملل در باره تمام پروژه های بین المللی تبعیت کنیم.
جوکار درباره ساختار جدید همکاری سازمان ملل با پروژه های بین المللی توضیح داد: تاکنون همکاری سازمان ملل با پروژه ها به این صورت بود که این سازمان بودجه ای را تصویب و برای هزینه وسط می گذاشت و معادل آن را باید دستگاه دولتی همکار هزینه می کرد اما تاکنون دستگاه دولتی ملزم به این نبود که مبلغ تعیین شده را به اشتراک بگذارد اما در ساختار جدید مبلغ تعیین شده از سوی سازمان دولتی باید ابتدا در حساب مشترک سازمان ملل و پروژه مورد نظر واریز شود تا همکاری ادامه یابد.
وی ادامه داد: در روند قبلی وقتی اعلام می شد که مبلغی مثلا برای پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به استانی داده شد، سازمان ملل قبول می کرد اما اکنون این طور نیست و سازمان های دولتی چه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط زیست باید ابتدا مبلغ تعیین شده را در صندوق مشترک واریز تا از آن محل هزینه شود.
مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ادامه داد: به عنوان مثال وزارت کشاورزی برای ادامه همکاری سازمان ملل برای پروژه هیرکانی مبلغ تعیین شده را به صندوق مشترک واریز کرده است و اگر مبلغ تعیین شده برای پروژه یوزپلنگ هم واریز شود، این پروژه همچنان بین المللی باقی خواهد ماند.
جوکار تاکید کرد: در واقع باید مبلغی که سهم دولت است ابتدا در صندوق مشترک سازمان ملل و سازمان محیط زیست واریز شود تا از آن مبلغ هزینه شود، این روش جدید سازمان ملل است و ربطی به پروژه یوز یا هر پروژه دیگری ندارد و بعد از این با تمام پروژه ها این گونه کار می کنند.
وی اظهار کرد: اکنون در حال کار روی طرح تنوع زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست هستیم که طرحی پنج ساله است، مبلغی برای اجرای آن تعیین شده که باید از بودجه ملی محقق شود.
جوکار گفت: قرار شد پروژه حفاظت از یوزپلنگ در قالب یکی از پروژه های این طرح تعریف شود که در این صورت مبلغ مورد نیاز برای واریز به صندوق مشترک از محل این طرح تامین می شود که در صورت تحقق آن پروژه حفاظت از یوزپلنگ همچنان بین المللی باقی می ماند.
وی افزود: در آخرین جلسه ای که سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان برنامه بودجه داشت تمام موافقت های لازم درباره ادامه این طرح مورد گفت و گو قرار گرفت و سازمان برنامه بودجه موافق بود این طرح به طور کامل ادامه یابد یعنی پروژه یوزپلنگ در طرح تنوع زیستی دیده شود و برای آن بودجه گذاشته شود.
علمی 9014**
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور*انتهای پیام /*


your ad here